Blog,  Egészség

5+1 tipp életmódváltáshoz

Az új év kezdetekor, vagy bármely hónap 1-jén, hétfőn…. kezdenek legtöbben diétába, döntik el, hogy életmódot váltanak. Január mindig valaminek a kezdetét jelenti, de maradjunk a témánknál, a legtöbb fogyni vágyó ekkor dönti el, hogy változtat addigi életmódján, és ha valaki kitartó tavaszra, nyárra formába is tud kerülni. Ha még sem, jönnek a tavasszal induló “nyárra formába hozunk” programok!

Mivel január elejét írunk, így 5 tippet hoztam kezdő életmódváltóknak, miket érdemes betartani! 🙂

 

1. Tűzz ki reális célokat!

Ha azt fogadtad meg, hogy pár kilót le szeretnél adni, akkor vedd alapul, hogy az egészséges fogyási ütem a heti 0,5-1 kg-ot jelenti! Sokat ártasz, ha koplalásba kezdesz, mert a gyorsan leadott kilók, ugyanolyan gyorsan vissza is fognak jönni. Nem beszélve a szervezetet ért negatív hatásokról!

Ha mozgással is kiegészítenéd, ne egyből a legkeményebb edzést válaszd, itt is fontos a mértékletesség elve! 😉 Sokkolod a szervezetedet, napokig tartó izomláz fog gyötörni, és nem lesz sikerélményed. Próbálj ki többféle mozgásformát, találd meg azt, amit örömmel végzel! Ha már érzed, hogy nem jelent kihívást, könnyedén el tudod végezni a gyakorlatokat, akkor emelj a súlyokon, hosszabb ideig végezd az adott gyakorlatot, fuss hosszabb távokat.

2. Ne diétázz!

Fontos, akármi legyen a célod: életmódváltás, vagy a jelenlegi megreformlása. Az 1 hetes villámdiétákat, léböjtöket, csokidiétákat felejtsd el. Táplálkozz 70%-ban egészségesen, 30%-ban pedig egyél olyanokat, amiket szeretsz, de tisztában vagy azzal, hogy nem éppen sorolható az egészséges élelmiszerek közé (szerintem mindenkinél van ilyen…. 🙂 ). Hamburgerezz a barátaiddal, egyél egy fagyit, vagy vasárnap hagyományos házi sütit… és lehetne sorolni. Attól, hogy ezek az étrended részét képezik, ezáltal alakítasz ki egy fenntartható, hosszútávú életmódot!

Ha nem vagy ételérzékeny, tehát semmi bajod nincs a gluténtartalmú élelmiszerektől, akkor ne hagyd el! Ha nem vagy laktózérzékeny fogyassz bátran (de mértékkel!) tejtermékeket! Divatosak mostanában elhagyni “mindent”, de ha nincs okod rá, nyugodtan hagyd az étrendedben ezeket.

3. Fontos az alapanyag

Étkezz minél színesebben, legyen színek a tányérodon! Válassz idényzöldségeket, -gyümölcsöket! Decemberben ne eperrel díszítsd a zabkásádat, a hús mellé ne paradicsomot válassz, azokat hagyd meg nyárra. Ha teheted olvasd el az élelmiszerek címkéjét! Ne azért vedd meg, mert divatos azt fogyasztani, vagy mert sokan eszik. Légy tudatos és járj nyitott szemmel! Télen bátran válaszd a savanyú káposztát, tele van C-vitaminnal, és a bélflóránk is hálás lesz érte! 😉 Fogyassz sok citrus gyümölcsöket, almát, gyömbért, céklát….! A gyümölcsöktől ne félj azért, mert “cukros”! Inkább 3 narancs, mint fél tábla csoki! Fogyassz mellé olajos magvakat, máris lassítod a felszívódását.

Figyelj a rejtett cukrokra! Itt is felhívnám a figyelmedet a címkék olvasására! 🙂 Sokszor nem cukorként tüntetik fel, hanem szacharóz, barna cukor… ezek mind cukrok, és igen, a barna cukor egy kicsivel sem jobb fehér társánál.

4. Fontos a szénhidrát!

Sokan fogalmaznak úgy, hogy szénhidrátmentesen étkeznek és csak zöldséget, húsokat, néha gyümölcsöket fogyasztanak! Ez így elég vicces és csak halkan mosolyogni szoktam ezeken. Ha kígyóuborkát is eszik az ember, igaz elenyésző az energia- és szénhidráttartalma, de van benne nyilván szénhidrát! De nem is szabad elhagyni, nagy butaság! Egy ideig-óráig bírni fogod, majd jönnek az első tünetek: szédülés, idegesség, türelmetlenség, majd hajhullás, menstruáció elmaradása nőknél…, persze utóbbiak már elég hosszú folyamat végén következnek be. Szénhidrátra szüksége van a szervezetnek, a szívednek, a vesédnek, hogy zavartalanul tudjon működni! Minőségi szénhidrátokat kell bevinni, akkor nem lesz gond! 😉

5. Folyadékbevitel

Hányan vagyunk, akik küzdünk a megfelelő folyadékbevitellel? Nekem is sokszor nehéz elérni a napi célt, de azon vagyok, hogy sikerüljön! Felejtsd el a cukros üdítőket, 1 liter “gyümölcslével” beviszel annyi cukrot és felesleges energiát, mintha ebédeltél volna, de tényleg! Az energiamentes italok se sokkal jobbak, talán annyival, hogy alig tartalmaznak kalóriát, viszont agyi mechanizmusokon keresztül növelhetik az étvágyat, fogyasztásukat követően fokozhatják a táplálékfelvételt. Készíts otthon magadnak energiamentes italokat: gyömbért, egész fahéjat, citromot főzz fel 1-2 liter vízzel, ha már iható fogyaszthatod is! Vagy dobj bele narancsot, lime-t, almát, szegfűszeget, csodás lesz a végeredmény! De a legjobb, ha tiszta vizet iszol, a veséd, bőröd és az egész szervezeted hálás lesz érte, csak próbáld ki! 😉 Sőt még a szem alatti karikák és halványodni fognak. 🙂

+1. Légy türelmes!

Sokan azonnal szeretnék látni a változást, de kérlek akármennyire nehéz, türelmesnek kell lenni. Ne állj minden reggel a mérlegre, amúgy se az számít, hanem centizd le magad, jegyezd fel és kéthetente ellenőrizd! Nézd a ruhákon a változást, hidd el, jobban fogja mutatni a változást, mint a mérleg! 🙂 Vagy nézz a tükörbe, az tuti nem fog hazudni! 😉 Ne hagyd, hogy mások eltávolítsanak a célodtól! Az egészségedért teszed, magad miatt, nem másokért, ezt ne feledd! És az is lehet, hogy irigyek rád, csak mosolyogj szépen! 😉 Élvezd, szeresd amit csinálsz, szeresd önmagad,  ettől lesz fenntartható, ettől lesz sikeres az életmódod! 🙂